Glass Square Vase Centerpiece. H-10" Open-3.15"
Details
Glass Decorative Square Vase for Home Decoration, Wedding and Events
Dimension: H-10", Opening-3.15" x 3.15"
Packing: Pack of 1, 2, 6 and 12 pcs
Material: Glass
Style: Contemporary
QUALITY: Our square glass vase is hand blown to perfection and is made of clear glass to maximize content visibility. Great wall thickness and weight to ensure durability.
STYLE: This is the Skinny square block design. This group of vases has a smaller opening of 3.12" x 3.12" compared to the other GCB designs. Three different heights are available from 10” to 18” in this collection. These vases are more slender compared to the other two models but just as functional. A mix of the three designs is often used to create a progressive image in décor layouts.
USES: These edgy clear square vases are widely used for fresh flower arrangements, it works great for both silk or dried floral designs. Some users use it as candle holders, storage containers and organizers, potpourri containers, and of course the wedding and event centerpieces.
More Info
| Qty Per Order | 1 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 10 in |
| Length | 3.15 in |
| Width | 3.15 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-10", Open D-3.15" x 3.15" |
| Feature B | Packing: Pack of 1, 2, 6 and 12 pcs | Color: Clear |
| Feature C | USES: This elegant modern and edgy look square vase can be used as tabletop centerpieces for wedding, parties, corporate events. |
| Feature D | FLORIST CHOICE: Clear square vases are very popular with fresh flower arrangements as well as silk or dried floral designs. The vase is made of thick glass with modern and edgy feel. |
| Feature E | GIFT: Marvelous gift idea for wedding, housewarming and holiday seasons. Put in some beautiful blooms to create a breathtaking centerpiece. |
| Short Description | $5.20 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.