Glass Cloche Dome H-16" D-12" Terrarium Bell Jar (Multiple Packing)
Details
Dimension: H-16", Open D-12", Interior Height-13"
Packing: Pack of 1 pc and 2 pcs
Color: Clear
Material: Glass
Style: Classic
- Hard to find an oversize glass cloche dome
- Wide surface area for etching or engraving
- Total height is measured from the top of the lid to the base
- Tips: take note of the lid's diameter to determine what you can fit in it
More Info
| Qty Per Order | 1 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 16 in |
| Opening | 12 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Size | 7" |
| Feature A | Dimension: H-16", Open D-12", Interior Height-13" |
| Feature B | Packing: Pack of 1 pc and 2 pcs| Color: Clear |
| Feature C | DESIGN: Stunning glass vase with beautiful bell curve handcrafted by artisan. You can easily lift off the cloche by holding the glass knob. |
| Feature D | USE: Perfect for tabletop display case, you can use it to cover your collectible such as figurines, cherished personal items, real or silk plants and flowers, food and dessert such as cake, finger food, horderves, etc. |
| Feature E | DECORATIVE: The perfect cloche dome for your kitchen or dining room, this bell jar’s design makes it perfect for French country or farmhouse aesthetics. |
| Short Description | $36.00 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.
Questions
-
#115 Patti asks
Do you accept returns in case it’s just not the right size?
We have a Swarovski bald eagle statue 11-1/2”H x 8”W.
We’re thinking the cloche might need to be higher.-
Yes, we do have 30 days return policy.
-