Glass Vase Hourglass Gathering H-16" D-8.75" (Multiple Packing)
$35.98
Availability:Out of stock
SKU:
$15.60 ea for Wholesale
Details
This convex clear glass vase appeals to us because of its hourglass-like shape. The waist of the vase is the narrowest part of the body, where it flares outward to its mouth and base. This design is equally adaptive to multiple applications as the egg-shaped vases. The narrowed mid-section flaunts a subtle curvature to the overall design. This glass vase is a simple yet useful floral vessel for home décor, as a wedding centerpiece or storefront embellishment. The subtly flared shape displays flowers naturally and can be used for medium to large-sized floral arrangements as a fresh accent to any occasion.
Dimension: H-16", Open D-8.75"
Packing: Pack of 2 and 4 pcs
Color: Clear
Material: Glass
Style: Flare Opening
Dimension: H-16", Open D-8.75"
Packing: Pack of 2 and 4 pcs
Color: Clear
Material: Glass
Style: Flare Opening
More Info
| Qty Per Order | 2 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 16 in |
| Opening | 8.75 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-16", Open D-8.75" |
| Feature B | Packing: Pack of 2 and 4 pcs | Color: Clear | Flare Opening |
| Feature C | DESIGN: Stunning and beautiful curve flare open shape design glass vases. This hourglass shape vase make it easy for you to showcase any floral arrangement. |
| Feature D | USE: Create most mesmeric wedding centerpieces with vase fillers, Flower Ball, Boxwood Topiary Ball, or Pompoms. |
| Feature E | DECORATIVE HOME DÉCOR: Accent your special day with this glass vases. It makes a wonderful gift for weddings, holidays and anniversaries. |
| Short Description | $15.60 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.