Glass Cloche H-17" Dome Terrarium Ball Jar w/ Black Wood Base (Multiple Packing)
$65.00
Availability:In stock
SKU:
$58.00 ea for Wholesale
Details
Glass cloches are also known as bell jars, which were originally created to protect seedlings or delicate flowers from adverse elements. They have since been widely used as plant terrarium containers or as decadent dessert display cover. The black wood base is included. One may incorporate this glass cloche with a tree bark disc as the tray for rustic chic or farmhouse wedding themes. More and more wedding centerpieces are seen using cloche covers as part of the table setting decor. This clear glass cloche is the perfect pick to pair with different types of cake stands or trays.
Dimension: H-17", Open D-11.5", Interior Height-13", Wood Base D-12.75"
Packing: Pack of 1 set and 2 sets
Color: Clear/Black
Material: Glass/Wood
Style: Classic
- Rare collection, it's a large and oversize glass cloche dome with a wood base
- Blackwood base is included in the set
- Wide surface area for etching or engraving
- Total height is measured from the top of the lid to the base
- Tips: take note of the lid's diameter to determine what you can fit in it
Dimension: H-17", Open D-11.5", Interior Height-13", Wood Base D-12.75"
Packing: Pack of 1 set and 2 sets
Color: Clear/Black
Material: Glass/Wood
Style: Classic
- Rare collection, it's a large and oversize glass cloche dome with a wood base
- Blackwood base is included in the set
- Wide surface area for etching or engraving
- Total height is measured from the top of the lid to the base
- Tips: take note of the lid's diameter to determine what you can fit in it
More Info
| Qty Per Order | 1 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 17 in |
| Opening | 11.5 in |
| Width | 12.75 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Size | 7" |
| Feature A | Dimension: H-17", Open D-11.5", Interior Height-13", Wood Base D-12.75" |
| Feature B | Packing: Pack of 1 set and 2 sets | Color: Clear | Black Wood Base included. |
| Feature C | DESIGN: Stunning glass vase with beautiful bell curve handcrafted by artisan. You can easily lift off the cloche by holding the glass knob. |
| Feature D | USE: Perfect for tabletop display case, you can use it to cover your collectible such as figurines, cherished personal items, real or silk plants and flowers, food and dessert such as cake, finger food, horderves, etc. |
| Feature E | DECORATIVE: The perfect cloche dome for your kitchen or dining room, this bell jar’s design makes it perfect for French country or farmhouse aesthetics. |
| Short Description | $58.00 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.