Glass Trumpet Vases H-24" D-4.5" Centerpieces, Pack of 6 pcs
Details
Dimension: Height: 24" | Top Diameter: 4.5" | Base: 5.25"
Wholesale Packing: Pack of 6 pcs
Color: Clear
Style: Classic
The size of this vase is suitable for medium to large-scale events that call for modern elegance. One may see this trumpet vase used in upscale hotels and gala events.
- Looks- Glass Trumpet Vase has a natural, elegant look to it. It is simple yet provides a modern taste to the table. Able to give the most exposure to a bouquet with the minimum flowers needed. No wonder it's one of our most popular products for wedding events.
- High-quality hand-blown glass
- Can be a tabletop centerpiece vase or as a floor vase along the aisle
More Info
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 24 in |
| Opening | 4.5 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Size | 7" |
| Feature A | Dimension: H-24", Open D-4.5" |
| Feature B | Packing: Pack of 6 pcs | Color: Clear |
| Feature C | USE: A very popular wedding centerpiece for all kind of events. You can use it to display a pretty floral arrangement using fresh flowers or a bunch of silk flowers. |
| Feature D | OCCASIONS: Other than using it for wedding centerpieces, use them for holidays like Mother's Day and Valentine's day, or for everyday use. |
| Feature E | EVENT DECORATORS CHOICE: Due to ease of use, this trumpet vase has become the first choice for most event planner and decorators, florists, interior designers and restaurateurs. |
| Short Description | Only $12.70 per piece |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.
Questions
-
#136 Cydney asks
What is the thickness of the glass vases?
-
The glass thickness for the trumpet vase is approximately 0.2"
-