Wood Cube Planter Box w/ Plastic Liner Natural H-4" Open-4"x4" (Multiple Packing)
Details
Dimension: H-4" Open-4" x 4"
Packing: Pack of 12 pcs, 24 pcs and 48 pcs
Color: Natural Brown
Material: Wood, Plastic
Note: Wood box planters and removable liners do not come with drain holes. Candles, plants, and other accessories are not included. Window box installation parts not included.
More Info
| Qty Per Order | 12 |
|---|---|
| Color | Natural Wood |
| Height | 4 in |
| Length | 4 in |
| Width | 4 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-4", Open 4" X 4" | Removable Waterproof Plastic Liner is Included |
| Feature B | Packing: Pack of 12 pcs, 24 pcs and 48 pcs | Color: Rustic Grayish Brown |
| Feature C | MATERIAL: Cube Shape Succulent Planter Box is made of paulownia wood with rustic farmhouse distressed finish. This Wooden Box doesn’t come with drain holes. |
| Feature D | USE: This cubic wood planter is perfect for succulents, small plants, cactus, air plants, both fresh flowers and silk flowers. You can also use it as storage organizer, mason jar containers or put some fillers such as potpourri for home decor. |
| Feature E | DECORATIVE: The wood box is perfect for farm style home decoration, it looks perfect on a console table, in the kitchen or dining room , this rustic accents design makes it perfect for farmhouse aesthetics. |
| Short Description | $3.14 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.
Questions
-
#123 Kristin asks
Does this product nicely fit/hold/hide a 4” square nursery pot?
-
It's a little too tight to fit the 4" pot as there is a 0.25" wall thickness
-