Glass Rectangle Vase H-4" Open-9"x 7", Pack of 6 pcs
Special Price
$47.34
Regular Price
$59.40
Availability:In stock
SKU:
$7.89 ea for Wholesale
Details
This lovely rectangle vase is solid and sleek. Perfect to use to display variety and flower arrangements. The rectangular-based vases all stand at 4 inches tall with specified rectangle dimensions as shown. This design is relatively narrow in its width and the suggestion is to show arrays of short-stemmed floral designs. The shallowness of these vases will permit showing different fillings such as colored marbles, stones, river rocks, or colored gels to add to the brilliance of the arrangement.
Dimension:
H-4", Opening: 9" x 7" Packing:
Pack of 6 pcs Color:
Clear Material:
Glass Style:
Contemporary
- Thick glass wall
- Great for long table centerpiece
- 100% Hand Blown Glass with Cut Glass Opening
- Simple line with an elegant touch
Dimension:
H-4", Opening: 9" x 7" Packing:
Pack of 6 pcs Color:
Clear Material:
Glass Style:
Contemporary
- Thick glass wall
- Great for long table centerpiece
- 100% Hand Blown Glass with Cut Glass Opening
- Simple line with an elegant touch
More Info
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 4 in |
| Length | 9 in |
| Width | 7 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | Yes |
| Size | H: 5″ | Open: 3.5″ |
| Feature A | <b>Dimension:</b> <br>H-4", Open-9" x 7" </br> |
| Feature B | <b>Packing:</b> <br>Pack of 6 pcs | Color: Clear</br> |
| Feature C | <b>STYLE:</b> Decorate your shelves and tables with this rectangular vase features a heavy glass with a narrow rectangle edgy shape. |
| Feature D | <b>USE:</b> Make use of it's rectangle shape and create a gorgeous floral arrangement or simply put some candles & decorative filler for an added touch to your home decoration display. |
| Feature E | <b>GARDEN:</b> Plant lover has been using this modern slim decorative vase for planting small plants such as grass, small floral, succulents, cactus, terrarium plants. They even create a miniature floral garden out of it. |
| Short Description | $7.89 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.