Wood Cube Planter Box w/ Zinc Liner Natural H-6" Open-6" x 6" (Multiple Packing)
Details
Dimension: H-6" Open-6" x 6"
Packing: 2 pcs, 4 pcs, 8 pcs or 16 pcs
Color: Natural Brown
Material: Wood, Zinc (Metal)
The planter is a great fit for your farm-style home décor. For all the modern urban home décor lovers, the wood planter is an easy and practical decoration for the contemporary house.
Note: Wood box planters and removable liners do not come with drain holes. Planters are not guaranteed to be watertight. Candles, plants, and other accessories are not included. Window box installation parts not included.
More Info
| Qty Per Order | 2 |
|---|---|
| Color | Natural Wood |
| Height | 6 in |
| Length | 6 in |
| Width | 6 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-6", Open 6" X 6" | Removable Zinc Metal Liner is Included |
| Feature B | Packing: Pack of 2 pcs, 4 pcs, 8 pcs and 16 pcs | Color: Natural Brown |
| Feature C | MATERIAL: Cube Shape Succulent Planter Box is made of paulownia wood with rustic farmhouse distressed finish. This Wooden Box doesn’t come with drain holes. |
| Feature D | USE: This cubic wood planter is perfect for succulents, small plants, cactus, air plants, both fresh flowers and silk flowers. You can also use it as storage organizer, mason jar containers or put some fillers such as potpourri for home decor. |
| Feature E | DECORATIVE: The wood box is perfect for farm style home decoration, it looks perfect on a console table, in the kitchen or dining room , this rustic accents design makes it perfect for farmhouse aesthetics. |
| Short Description | $8.40 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.