Glass Slant Cut Bowl. H-7" D-8" Tilted Bowl Terrarium, Pack of 6 pcs
Details
Height: 7" | Opening: 7" | Body Width: 6.3/4" | Thickness: 1/8 to 3/16"
Wholesale Pack of 6 pcs
This 7 inch tall slant cut terrarium bowl is the newest addition to our large collection of plant terrariums. Available in a regular size and a larger size standing at 9” large Bowl or 11" large bowl, respectively. Angle cut opening circular vases are becoming everyone’s favorite plant terrarium because of its modern shape. These novel vases calls to mind of globular pea pods and one can make an cozy habitat for algae or succulent plants. This modern vase is endlessly versatile. Add pillar candles or floating tea light candles to immediately elevate the mood. As plant terrariums, this clear glass bowl offers designers the perfect “canvas” to “paint” a one-of-a-kind plant art utilizing colored sand or pebbles as accents.
Multiple Uses:
- Glass container
- Pillar or floating candles holder
More Info
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 7 in |
| Opening | 6.75 in |
| Width | 8 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-7", Open D-6.75", Body Width-8" |
| Feature B | Packing: Pack of 6 pcs | Color: Clear |
| Feature C | DESIGN: Tilted, slant cut, and clean cut sphere design is what makes this vase so unique. The nice angle cut with generous wall thickness is well polished for a contemporary look. |
| Feature D | USE: Tilted opening is made for easy access to goodies such as cookies, candies and snacks. It's also a good looking container for all kind of candles, from votive to pillars candles. |
| Feature E | GARDENING: A perfect glass container for terrarium. Adding your favorite succulents and cactus with our accessories such as sand, crushed glass and rocks, gem stones and river rocks to create the miniature garden in your home. |
| Short Description | Only $11.99 per piece |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.