Slant Cut Bubble Terrarium Bowls. H-8" (Pack of 6 pcs)
Details
Height: 8" | Opening: 4.5" | Body Width: 8" | Opening Thickness: 0.25" | Pack of 6 pcs
This 8 inch tall slant cut terrarium bowl is the newest addition to our large collection of plant terrariums. Available in three different sizes. Angle cut opening circular vases are becoming everyone’s favorite plant terrarium because of its modern shape. These novel vases call to mind of globular pea pods and one can make a cozy habitat for algae or succulent plants. This modern vase is endlessly versatile. As plant terrariums, this clear glass bowl offers designers the perfect “canvas” to “paint” a one-of-a-kind plant art utilizing colored sand or pebbles as accents.
Multiple Uses:
- Glass container. A perfect glass container for Air Plants, Succulents and Cactuses
More Info
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 8 in |
| Opening | 4.5 in |
| Width | 8 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-8", Open D-4.5", Body Width-8", Wall Thickness-0.28" |
| Feature B | Packing: Pack of 6 pcs | Color: Clear |
| Feature C | DESIGN: Tilted, slant cut, and clean cut sphere design is what makes this vase so unique. The nice angle cut with generous wall thickness is well polished for a contemporary look. |
| Feature D | USE: Tilted opening is made for easy access to goodies such as cookies, candies and snacks. It's also a good looking container for all kind of candles, from votive to pillars candles. |
| Feature E | GARDENING: A perfect glass container for terrarium. Adding your favorite succulents and cactus with our accessories such as sand, crushed glass and rocks, gem stones and river rocks to create the miniature garden in your home. |
| Short Description | Only $9.90 per piece |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.