Glass Cloche Bell Jar Terrarium Dome w/ Tray, H-8", D-6" (Multiple Packing)
Details
This 8 inches tall round elongated bell cloche jar includes a glass cloche lid paired with a leveled tray. Its uses include incubating delicate seedlings or vegetation, showcasing decadent desserts, or displaying various oddities. If used as a plant terrarium, note the dimensions of this particular design to ensure that your plant can fit. Intricate items are frequently captured inside these cloche jars for whimsical nursery garden designs.
Dimension: H-8", Open D-6", Interior Height-5.75", Tray Opening-7"
Packing: Pack of 1 set, 2 sets (2 pcs cloches and 2 pcs Glass Trays), 4 sets (4 pcs Cloches and 4 pcs Glass Trays) and 8 sets (8 pcs Cloches and 8 pcs Glass Trays) | Glass tray included
Color: Clear
Material: Glass
Style: Classic
- High-quality hand-blown glass
- Total height is measured from the top of the lid to the base of the tray
- Tips: Use the measurements of the lid to determine what you can fit in it
- Perfect for displaying decorative figurines, collectibles, memorabilia, and so much more
More Info
| Qty Per Order | 1 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 8 in |
| Opening | 6 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-8", Open D-6", Interior Height-5.75", Tray Opening-7" |
| Feature B | Packing: Pack of 1 set, 2 sets (2 pcs cloches and 2 pcs Glass Trays), 4 sets (4 pcs Cloches and 4 pcs Glass Trays) and 8 sets (8 pcs Cloches and 8 pcs Glass Trays) | Color: Clear | Glass tray included |
| Feature C | DESIGN: Stunning glass vase with beautiful bell curve handcrafted by artisan. You can easily lift off the cloche by holding the glass knob. |
| Feature D | USE: Perfect for tabletop display case, you can use it to cover your collectible such as figurines, cherished personal items, real or silk plants and flowers, food and dessert such as cake, finger food, horderves, etc. |
| Feature E | DECORATIVE: The perfect cloche dome for your kitchen or dining room, this bell jar’s design makes it perfect for French country or farmhouse aesthetics. |
| Short Description | $18.50 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.