White Wash Wood Planter Box w/ Plastic Liner (Multiple Size Options), Pack of 6 Pcs
Details
This natural wood garden planter is great for your garden and has a rustic charm. A watertight plastic Liner is included for your convenience. Great for indoor and outdoor gardening. Create a rustic theme for your wedding, bridal shower, or party. Wood planter box, either in the shape of cube, square and rectangular has been widely used recently. Wood planter is the most appropriate container to be used on a green corner (patio, deck, indoor green section, countertop, bookshelf). It instantly creates a warmth and coziness feel. The planter is a great fit for your farm-style home décor. For all the modern urban home décor lovers, the wood planter is an easy and practical decoration for the contemporary house.
Packing: Pack of 6 pcs
Color: White Wash
Material: Wood, Plastic
Note: Wood box planters and removable liners do not come with drain holes. Candles, plants, and other accessories are not included. Window box installation parts are not included.
More Info
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | White |
| Height | 4 in |
| Opening | 5 in |
| Length | 10 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimensions: Multiple Size Options |
| Feature B | Packing: Pack of 6 pcs| Color: White Wash |
| Feature C | MATERIAL: Cube, Square, Rectangular Shape Succulent Planter Box is made of paulownia wood with rustic farmhouse distressed finish. This Wooden Box doesn’t come with drain holes. | Removable Waterproof Plastic Liner is Included |
| Feature D | USE: This cubic wood planter is perfect for succulents, small plants, cactus, air plants, both fresh flowers and silk flowers. You can also use it as storage organizer, mason jar containers or put some fillers such as potpourri for home decor. |
| Feature E | DECORATIVE: The wood box is perfect for farm style home decoration, it looks perfect on a console table, in the kitchen or dining room , this rustic accents design makes it perfect for farmhouse aesthetics. |
| Short Description | Multiple Size Options |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.