Glass Slant Cut H-7.25" Carafe Vase, Pack of 12 pcs
$66.00
Availability:Out of stock
SKU:
Only $5.50 per piece
Details
Height: 7.25" | Opening: 2.75" x 2" | Thickness: 1/16"|
Wholesale Pack of 12 pcs
This modern shape glass vase is inspired by carafe vessels. A slant cut flare lip design invites one stem flower or floret for a refreshing splash of color. This accent vase is suitable for multiple locations including breakfast table at home or as table top décor in the office. The angle-cut on top of the vase along with the subtle curves of the vase produce a nouveau silhouette for the modern living.
Wholesale Pack of 12 pcs
This modern shape glass vase is inspired by carafe vessels. A slant cut flare lip design invites one stem flower or floret for a refreshing splash of color. This accent vase is suitable for multiple locations including breakfast table at home or as table top décor in the office. The angle-cut on top of the vase along with the subtle curves of the vase produce a nouveau silhouette for the modern living.
More Info
| Qty Per Order | 12 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 7.25 in |
| Opening | 2.75 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | DIMENSION: H-7.25", Oval Shape Opening-2.75" x 2" |
| Feature B | Packing: Pack of 12 pcs | Color: Clear| Material: Glass |
| Feature C | QUALITY: Clear glass urn vase is crafted of high quality clear glass to maximize content visibility. Each vase features thick glass walls and weighted base to ensure durability. |
| Feature D | USES: Clear oval shape opening glass are great for small fresh flower arrangements as well as silk or dried floral designs. But it is also commonly used as terrarium containers (in modern offices), or potpourri containers. |
| Feature E | GIFT & DECOR: Marvelous gift idea for wedding, housewarming and holiday seasons. |
| Short Description | Only $5.50 per piece |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.