Glass Terrarium H-12" Body D-10.5" Vase w/ Wood Ball Stopper, Pack of 4 pcs
Details
Raised Glass Terrarium with Wood Stopper
Dimension: H-12", Open D-3", Body D-10.5", Base 9.2", Wood Stopper D-4"
Packing: Pack of 4 pcs
Material: Glass & Wood
Style: Contemporary
This 12 inches Tall Glass Terrarium Container comes with a 4-inches wood stopper on top. The container is made of glass. Use it to create a stylish home for plants and succulents. Also, they can be used as the different theme of decorations such as indoor decoration, wedding centerpieces, wedding decorations, bridal shower, and baby shower decorations.
-Great for display with succulents.
-Danish terrariums style
-The plant is not included.
More Info
| Qty Per Order | 4 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 12 in |
| Opening | 3.5 in |
| Width | 10.5 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature B | Dimension: H-12", Open D-3.5", Body D-10.5", Base D-9.2" | Packing: Pack of 4 pcs | Color: Clear/Brown |
| Feature C | QUALITY: Hand-blown clear glass, not the typical thin machine made glass. Crafted with thick glass for the perfect Terrarium Container. |
| Feature D | USE: This glass terrarium with wood base is not only the perfect size for a succulent plants, but they can also be an excellent fit for wedding centerpieces and miniature garden creation. |
| Feature E | STYLISH AND MODERN: Miniature glass terrarium will fit any home décor and enrich any living space. |
| Short Description | Only $32.50 per piece |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.