Glass Square Vase Wide Opening. H-5" Open-14"x14", Pack of 2 pcs
Special Price
$67.18
Regular Price
$84.00
Availability:In stock
SKU:
$36.00 ea for Wholesale
Details
Height: 5", Opening: 14" x 14"
Thickness: 5/16"
Packing: Pack of 2 pcs
Color: Clear
Material: Glass
This group of square vases is relatively low standing (mostly 4” as noted). It is very fitting for plants. Very popular for the holiday season as the wide opening permits a center candle with clusters of festive floral designs surrounding it. It good choice as center piece for tables and or decorative stands.
Thickness: 5/16"
Packing: Pack of 2 pcs
Color: Clear
Material: Glass
This group of square vases is relatively low standing (mostly 4” as noted). It is very fitting for plants. Very popular for the holiday season as the wide opening permits a center candle with clusters of festive floral designs surrounding it. It good choice as center piece for tables and or decorative stands.
More Info
| Qty Per Order | 2 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 5 in |
| Length | 14 in |
| Width | 14 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | Yes |
| Size | H: 5″ | Open: 3.5″ |
| Feature A | <b>Dimension:</b> <br>H-5", Open-14" x 14"</br> |
| Feature B | <b>Packing:</b> <br>2 Pcs | Color: Clear</br> |
| Feature C | <b>QUALITY:</b> This low and wide open square vase is crafted of clear glass. The shallow square container features thick glass walls and edgy corner. |
| Feature D | <b>USES:</b> Low height square vase are very popular with fresh flower arrangements as well as silk or dried floral designs. |
| Feature E | <b>TRENDS:</b> Since it's shallow and wide open, the vase has used as candle holders, storage containers, pot-pourri containers, and centerpieces filled with vase fillers, such as marbles, sand and seashells. |
| Short Description | $36.00 ea for Wholesale |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.