Mercury Silver Crackle Glass Candle Holder, Set of 3 (12", 14", 16"), Pack of 3 Sets
Details
Overall Height: 12", 14", 16" | Inside Height: 4.5" | Base Diameter: 4.5" | Cup Diameter: 4.5" | Inside Diameter: 3.5" - 3.75" | Glass Thickness: 1/8-3/16"
Three sets of 3 long stem (12, 14, 16 inches tall) candle holders for floating candles (Total of 9 pcs). This series of classic silver mercury metallic crackle glass candle holders is tall. The gorgeous crackled glass design has its unique classic elegant look. The long stemmed silver glass design with numerous clear transparent speckles allows any candle color to gleam in its surroundings. Whether you are planning a wedding, a holiday party, or an anniversary celebration, these darling candle holders will illuminate your event with class. A popular design for these elegant candle holders is to arrange an array of candles in varying heights for a dynamic layout. The open flame from the candle would burn within the glass silver cup.
- Accomodate standard 3 inch diameter floating candles
- All the candle holders from VaseMarket.com are SGS approved
- Perfect for living room mood lighting, it also makes an excellent addition to event furnishings
Also See:
More Info
| Qty Per Order | 9 |
|---|---|
| Color | Antique Silver|Mercury Silver |
| Height | 16 in |
| Opening | 4 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-12", 14", 16", Open D-4", Cup Width-5", Cup Height-4.5", Base-4.5" |
| Feature B | Packing: Pack of 3 sets (Each set contains 3 pieces) | Color: Antique Silver |
| Feature C | DESIGN: Crackled glass design with shimmering accents on it. Generous opening gives enough space to showcase flickering votive or pillars candles. |
| Feature D | CENTERPIECE TABLE DECOR - Grand looking with set of 3 pedestal candle holder in different heights. A perfect centerpiece for any kind of events such weddings, dinner parties, holidays, and quinceañera. |
| Feature E | PERFECT GIFT: The elegant design of this candle holder set makes a perfect gift as housewarming and wedding present. |
| Short Description | Only $31.90 per set |
Shipping Info
Shipping Info & Return Procedures
This is the estimates based on shipping time provided by FedEx Ground shipping from Vase Market Warehouse from La Puente, CA 91746
West Coast (Northern California, NV, AZ (2 to 3 Business Days)
Mid-West (3 to 4 Business Days)
Mid-East (4 to 5 Business Days)
East Coast (5 to 6 Business Days)
Northeast (6 to 7 Business Days)
Trucking carrier shipping time usually takes at least 1-2 business days longer. Weather conditions and other unpredictable factors may delay the delivery time. Please call 888-980-9698 if you'd like to upgrade the shipping method for urgent orders.