Glass Apothecary Jar H-9.5" D-5" Candy Buffet Canister, Pack of 6 pcs and 12 pcs
Availability:In stock
SKU:
GAJ111
- Dimension:
H-9.5" × Open D-5" × Body Width-6" × Base-4.5" - Packing:
Pack of 6 Pcs - HOME USE:
The apothecary jars will add a touch of elegance to your home and kitchen. Use this lidded jar to showcase cookies, candy, treats, honey, fudge, spices, baths salts or other delightful treats of your choice. - EVENT USE:
Our candy buffet jars have been widely used by wedding decorator to decorate wedding & events. It looks great with flower petals, water, pine cones, candies, cookies, lollipops, etc.
$64.50
Height: 9.5" | Opening: 5" | Body Width: 6" | Base: 4.5"
Our most petite glass jar with a lid is suitable for displaying limited decadent sweets for your private indulgence. This glass canister is also beautiful for nesting fancy soaps or bath salts; use a bamboo tong or a wooden spoon to get the contents to keep everything else inside dry. Have your spa therapy conveniently in your own home; store multiple bottles of essential oil or whatever that you fancy in this jar and treat yourself to a rejuvenating bath to cleanse away the day’s craziness any time. Set this useful glass jar by your bathtub so you are always ready for a me-time relaxation.
- Wide mouth opening gives easy access to its contents
- Fitted matching lid keeps dust and most moisture out
- Duo glass nodes in the leg for extra stability
- The small version of the jars in this design
Our most petite glass jar with a lid is suitable for displaying limited decadent sweets for your private indulgence. This glass canister is also beautiful for nesting fancy soaps or bath salts; use a bamboo tong or a wooden spoon to get the contents to keep everything else inside dry. Have your spa therapy conveniently in your own home; store multiple bottles of essential oil or whatever that you fancy in this jar and treat yourself to a rejuvenating bath to cleanse away the day’s craziness any time. Set this useful glass jar by your bathtub so you are always ready for a me-time relaxation.
- Wide mouth opening gives easy access to its contents
- Fitted matching lid keeps dust and most moisture out
- Duo glass nodes in the leg for extra stability
- The small version of the jars in this design
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 9.5 in |
| Opening | 5 in |
| Width | 6 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Size | 7" |
| Feature A | <b>Dimension:</b> <br>H-9.5" × Open D-5" × Body Width-6" × Base-4.5" </br> |
| Feature B | <b>Packing:</b> <br> Pack of 6 Pcs</br> |
| Feature C | <b>HOME USE:</b> <br>The apothecary jars will add a touch of elegance to your home and kitchen. Use this lidded jar to showcase cookies, candy, treats, honey, fudge, spices, baths salts or other delightful treats of your choice.</br> |
| Feature D | <b>EVENT USE:</b> <br>Our candy buffet jars have been widely used by wedding decorator to decorate wedding & events. It looks great with flower petals, water, pine cones, candies, cookies, lollipops, etc.</br> |
| Short Description | $8.59 ea for Wholesale |





