Glass Candle Holder H-6.25" For Candlestick, Pillar & Taper Candles (Multiple Packing)
Availability:In stock
Only %1 left
SKU:
GCH203/07
- Dimension: H-6.25", Open-3.5", Width-4.25", Base D-4.5"
- Packing: Pack of 6 pcs and 12 pcs | Color: Clear | Fits Stick Candle, D-3.5" Pillar Candle or Smaller
- DESIGN: Stunning and simple design glass pillar candle holder beautiful handcrafted by artisan. This stem candle holder is a great way to display any illumination design.
- FUNCTION: Fits best on most pillar candles. A great centerpiece decoration for any occasions and events such as Christmas, Valentine's Day, Mother's Day, wedding, parties and corporate events.
- GIFT & DECOR: Marvelous gift idea for wedding, housewarming and holiday seasons. A great home decor accents, the pillar candle holder looks great in any home setting, you can put this on top of fireplace, console table, dining and living room.
As low as
$45.00
This clear glass pillar candle holder is perfect for displaying your pillar candle (D-3.5" or smaller) and it's ideal for both wick and LED candles. Dual-purpose candle holders can be used for pillar or taper candles. You will find a slight lip and an indented center for potential wax spillage. This piece is shaped like a baluster column and it's perfect for weddings, restaurants, and church use. Crafted with thick glass and a stable base for the perfect table centerpieces.
Dimension: H-6.25", Base D: 4.3", Plate D: 4.25"
Packing: Pack of 6 pcs, and 12 pcs
Color: Clear
Material: Glass
Style: Classic
- Heavy Weight
- Classic & Elegant
- Perfect for Home Decoration, Parties & Events
Dimension: H-6.25", Base D: 4.3", Plate D: 4.25"
Packing: Pack of 6 pcs, and 12 pcs
Color: Clear
Material: Glass
Style: Classic
- Heavy Weight
- Classic & Elegant
- Perfect for Home Decoration, Parties & Events
| Qty Per Order | 6 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 6.25 in |
| Opening | 3.75 in |
| Width | 4.25 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimension: H-6.25", Open-3.5", Width-4.25", Base D-4.5" |
| Feature B | Packing: Pack of 6 pcs and 12 pcs | Color: Clear | Fits Stick Candle, D-3.5" Pillar Candle or Smaller |
| Feature C | DESIGN: Stunning and simple design glass pillar candle holder beautiful handcrafted by artisan. This stem candle holder is a great way to display any illumination design. |
| Feature D | FUNCTION: Fits best on most pillar candles. A great centerpiece decoration for any occasions and events such as Christmas, Valentine's Day, Mother's Day, wedding, parties and corporate events. |
| Feature E | GIFT & DECOR: Marvelous gift idea for wedding, housewarming and holiday seasons. A great home decor accents, the pillar candle holder looks great in any home setting, you can put this on top of fireplace, console table, dining and living room. |
| Short Description | $6.25 ea for Wholesale |








