Glass Dome Cloche H-13" D-12" Cover Burnt Wood Base (Multiple Packing)
- Dimensions - Outer Dimension(Including The Base)- H:13" D:13" | Inner Dimension(Inside The Glass)- H:11.5" D:11.25" | Burnt Wood Base- H:1" D:13"
- Package Quantity Options - Pack of 1 & 2 (Wood Base Included)
- Quality: Hand-blown, crystal-clear glass — not machine-made. Each dome cloche is carefully handcrafted with thick-walled glass for durability and a refined look.
- Uses - Due to its unique design, the dome cloche with the burnt wood base serves as the perfect display showcase. It serves to not only display but to protect from the dust and other factors from your treasured item that lies within.
- Occasions - The glass dome with the beautiful burnt wood base gives a powerful display presence. It attracts attention due to the unique characteristics of the item. They make perfect centerpieces as well on any event or home decoration.
Total Height: 13" | Interior Height: 12" | Body Diameter: 12" | Wood Base Diameter: 13" | Thickness: 1/8"
One may incorporate this cloche with a tree bark disc as the tray for rustic chic or farmhouse wedding themes. More and more wedding centerpieces are seen using cloche covers as part of the table setting decor. This clear glass cloche is the perfect pick to pair with different types of cake stand or trays.
Glass cloches are also known as glass dome, which were originally created to protect seedlings or delicate flowers from adverse elements. They have since been widely used as plant terrarium containers or as decadent dessert display cover. Tray is not included.
- 1/8 inch glass thickness
- Wide surface area for etching or engraving
- Height is measured from the top of the lid to the base
- Tips: take note of the lid's diameter and height to determine what you can fit inside the cover without touching its sides
| Qty Per Order | 1 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 13 in |
| Opening | 11.25 in |
| Width | 13 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | Dimensions - Outer Dimension(Including The Base)- H:13" D:13" | Inner Dimension(Inside The Glass)- H:11.5" D:11.25" | Burnt Wood Base- H:1" D:13" |
| Feature B | Package Quantity Options - Pack of 1 & 2 (Wood Base Included) |
| Feature C | Quality: Hand-blown, crystal-clear glass — not machine-made. Each dome cloche is carefully handcrafted with thick-walled glass for durability and a refined look. |
| Feature D | Uses - Due to its unique design, the dome cloche with the burnt wood base serves as the perfect display showcase. It serves to not only display but to protect from the dust and other factors from your treasured item that lies within. |
| Feature E | Occasions - The glass dome with the beautiful burnt wood base gives a powerful display presence. It attracts attention due to the unique characteristics of the item. They make perfect centerpieces as well on any event or home decoration. |
| Short Description | $51.00 ea for Wholesale |






