Glass Apothecary Candy Buffet Jars H-9.5", Pack of 12 pcs
Availability:In stock
SKU:
GAJ111-12P
- Dimension:
H-9.5" × Open D-5" × Body Width-6" × Base-4.5" - Packing:
Pack of 6 Pcs - HOME USE:
The apothecary jars will add a touch of elegance to your home and kitchen. Use this lidded jar to showcase cookies, candy, treats, honey, fudge, spices, baths salts or other delightful treats of your choice. - EVENT USE:
Our candy buffet jars have been widely used by wedding decorator to decorate wedding & events. It looks great with flower petals, water, pine cones, candies, cookies, lollipops, etc.
Special Price
$103.08
Regular Price
$129.00
Dimension:
H-9.5" × Open D-5" × Body Width-6" × Base-4.5" Packing:
Pack of 6 Pcs Our most petite glass jar with lid is suitable for displaying limited decadent sweets for your private indulgence. This glass canister is also beautiful for nesting fancy soaps or bath salts; use a bamboo tong or a wooden spoon to get the contents to keep everything else inside dry. Have your spa therapy conveniently in your own home; store multiple bottles of essential oil or whatever that you fancy in this jar and treat yourself to a rejuvenating bath to cleanse away the day’s craziness any time. Set this useful glass jar by your bath tub so you are always ready for a me-time relaxation.
- Wide mouth opening gives easy access to its contents
- Fitted matching lid keeps dust and most moisture out
- Duo glass nodes in the leg for extra stability
- The small version of the jars in this design
H-9.5" × Open D-5" × Body Width-6" × Base-4.5" Packing:
Pack of 6 Pcs Our most petite glass jar with lid is suitable for displaying limited decadent sweets for your private indulgence. This glass canister is also beautiful for nesting fancy soaps or bath salts; use a bamboo tong or a wooden spoon to get the contents to keep everything else inside dry. Have your spa therapy conveniently in your own home; store multiple bottles of essential oil or whatever that you fancy in this jar and treat yourself to a rejuvenating bath to cleanse away the day’s craziness any time. Set this useful glass jar by your bath tub so you are always ready for a me-time relaxation.
- Wide mouth opening gives easy access to its contents
- Fitted matching lid keeps dust and most moisture out
- Duo glass nodes in the leg for extra stability
- The small version of the jars in this design
| Qty Per Order | 12 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Height | 9.5 in |
| Opening | 5 in |
| Width | 6 in |
| Weekly Deal | No |
| Featured Product | No |
| Popular1 | No |
| Popular2 | No |
| Popular | No |
| Clearance | No |
| Great Value | No |
| Feature A | <b>Dimension:</b> <br>H-9.5" × Open D-5" × Body Width-6" × Base-4.5" </br> |
| Feature B | <b>Packing:</b> <br> Pack of 6 Pcs</br> |
| Feature C | <b>HOME USE:</b> <br>The apothecary jars will add a touch of elegance to your home and kitchen. Use this lidded jar to showcase cookies, candy, treats, honey, fudge, spices, baths salts or other delightful treats of your choice.</br> |
| Feature D | <b>EVENT USE:</b> <br>Our candy buffet jars have been widely used by wedding decorator to decorate wedding & events. It looks great with flower petals, water, pine cones, candies, cookies, lollipops, etc.</br> |
| Short Description | $8.59 ea for Wholesale |



